O LED páscích

O LED PÁSCÍCH

Všeobecné informace
Obecně platí, že LED pásky slouží pro dekorativní osvětlení. Připouštíme ale, že některé výkonné pásky lze použít pro plošné osvětlení interiérů/exteriérů. Pro tento účel se využívají hlavně pásky s CRI vyšším než 80. V našem sortimentu naleznete i LED pásky s CRI 90. Pro plnohodnotné osvětlení doporučujeme zvolit LED pásek se světelným tokem nad 600 lm na jeden metr. Pro designové podsvícení je lepší použít RGB pásek nebo pásek se světelným tokem do 600 lm na metr.

Pro správnou funkčnost po deklarovaný život LED pásku je nutné pásek efektivně chladit, to je zajištěno nejčastěji instalací pásku do hliníkového profilu. Dostatečné chlazení je podmínkou dlouhé životnosti a správné funkce pásku i napájení. Pokud bude LED pásek nainstalován na nevhodné místo bez potřebného chlazení, bude vlivem vysokých provozních teplot docházet k rychlému poklesu světelného toku.

Obecné informace:
Všechny nabízené pásky, kromě pásků v krytí IP67, jsou pro snažší instalaci opatřeny oboustrannou 3M páskou. Prodlužování a napojování LED pásků je možné provádět pájením nebo použitím nabízených konektorů. Většinu nabízených LED pásků lze dělit po 5 cm, nabízíme však pásky, které jsou dělitelné po 2,5 cm; 6,25 cm nebo 10 cm. LED pásky nabízíme s jmenovitým napětím 12 VDC. Do sortimentu byly nově zařazeny i druhy pásků s napájecím napětím 24 VDC a digitální pásek s napájecím napětím 5 VDC. Nabízíme ucelený sortiment LED pásků včetně napěťových zdrojů, hliníkových profilů, difuzorů, koncovek, úchytů, ovladačů a dalšího příslušenství. 

Pro naše zákazníky rádi připravíme sestavy na míru.


Druhy čipů: LED pásky jsou osazeny čipy značky EPISTAR.
  • LED pásky osazené SMD LED diodami s pouzdrem typu „3528": tyto LED pásky vynikají malými rozměry a velice nízkou spotřebou ve srovnání s výkonem pásku, jsou ideální pro dlouhodobé orientační osvětlení např. na spojovacích chodbách, sklepech, ve vitrínách a zásuvkách. Druhy s větším počtem LED diod na metr jsou vhodné i pro osvětlení pracovní plochy, např. kuchyňské linky. V sortimentu nabízíme typy s 60 LED/m, 120 LED/m a 240 LED/m.
  • LED pásky osazené SMD LED diodami s pouzdrem typu „5050": jsou přijatelnou kombinací výkonu a pořizovací ceny. Výhodou je, že tyto pásky nabízíme kromě jednobarevné varianty také ve variantách RGB, RGBW/WW a digitální RGB. V sortimentu nabízíme typy s 30LED/m, 60 LED/m a 120 LED/m.
  • LED pásky osazené SMD LED diodami s pouzdrem typu „3014": dosahují velmi vysoké svítivosti. Čipy 3014 jsou nejúčinnější a nejefektivnější nabízenou variantou LED pásku. V sortimentu nabízíme typ se 120 LED/m se světelným tokem 1 100 lm a příkonem 12W na jeden metr a 224 LED/m se světelným tokem 2 500 lm a příkonem 19,2W na jeden metr.
  • LED pásky osazené SMD LED diodami s pouzdrem typu „335": LED pásky jsou osazeny čipem 335 pod úhlem 90°. LED diody 335 vynikají malými rozměry a nízkou spotřebou elektrické energie. V sortimentu nabízíme typ s 60 LED/m.
  • LED pásky osazené SMD LED diodami s pouzdrem typu „2835": jedná se o tvarovací pásek a je určen pro osvětlení nepravidelných tvarů jako plastických prosvětlených písmen, nepravidelných architektonických a stavebních prvků a dalších zakřivených rovin. Umožňuje bez přerušení kopírovat různé tvary a nerovné linie. V sortimentu nabízíme typ s 60 LED/m.

Zapojení LED pásků:

Při zapojení je nutné dodržet polaritu napájení LED pásku (+/-). V místě připojení napájecích vodičů k LED pásku je na plošném spoji plné výstupní napětí zdroje. V dalším úseku je napětí sníženo o úbytky na plošném spoji pásku, a proto diodami protéká na konci pásku nižší proud než na jeho začátku, to způsobuje znatelný rozdíl jasu na koncích pásku.

Proto doporučujeme přivést napájecí napětí u pásků s příkonem na metr ≥ 8W každé 3 m pásku a u pásků s příkonem < 8W každých 5 m LED pásku.