Jak správně vybrat LED pásek

Výběr správných LED pásků není složitý, závisí na tom, jak je chcete používat a co od jejich užívání očekáváte. Zde jsou základní kritéria, podle kterých pásky vybíráme. 
 

Umístění a prostředí

LED pásky jsou vyráběny v několika provedeních s různými stupni ochrany:

  1. Bez ochrany – pro suché a bezprašné prostředí. Například běžné obytné prostory.

  2. Ochrana IP65 a IP67 - prašné, vlhké a se stříkající vodou. Například dílny, koupelny, sprchové kouty ….

 

Pro lepší ochranu LED pásků se doporučuje instalovat LED pásky do hliníkových profilů s difuzory. Pásky jsou chráněny i proti mechanickému poškození a spolehlivě proti prachu. Hliníkové profily jsou dodávány i se stupněm ochrany IP65, to je ochrana proti stříkající vodě.

Hliníkové profily pomáhají udržovat optimální pracovní teplotu pásků a tím prodlužují jejich životnost.

 

Svítivost

Dalším faktorem, který rozhoduje při výběru správných LED pásku je jejich svítivost. Pokud chcete pásek využívat k pouhé dekoraci, měly by stačit pásky s nižší svítivostí. Pro místa, kde nepotřebujete při osvětlení například pracovat, ale stačí Vám pouze osvětlení prostoru, je dobré vybírat LED pásky se střední svítivostí. Pokud však potřebujete výrazněji osvětlit prostor nebo nasvítit pracovní plochu, je dobré používat pásky s vyšší svítivostí.

Barva

V tomto faktoru výběru LED pásky se rozhodněte čistě dle své potřeby nebo vkusu. Co se týká barevnosti, je možné vybírat z několika možností. Na výběr jsou studená bílá, teplá bílá nebo RGB. RGB s ovladačem můžete přecházet barevným spektrem a vybrat si barvu pro tu nejlepší atmosféru. Některé LED pásky kombinují možnosti bílé + RGB.

Úhel vyzařovaného světla

Další možnost výběru pásky je podle vyzařovacího úhlu jejich svitu. Nejběžnější je úhel svitu 120°.

LED pásky lze také vybrat  jednoduché (jedna řada LED) nebo dvojité variantě (dvě řady LED vedle sebe), to znamená dvojitou šířku a dvojnásobný světelný výkon oproti jednoduché verzi.

Jak vybrat správný napájecí zdroj

Především je potřeba zvolit správný typ. Nejlepší je použít napájecí zdroj určený přímo k napájení LED zdrojů světla nebo kvalitní stabilizovaný zdroj. Použijeme-li například zdroj určený k napájení halogenových žárovek, hrozí nebezpečí zničení LED pásku, v nejlepším případě se zkrátí životnost. Většina LED pásků je napájena stejnosměrným napětím 12V nebo 5V nebo 24V.

Při výběru, se doporučuje počítat s 20% výkonnostní rezervou.