Jak zkrátit, zapojit a rozsvítit LED pásky

LED pásky jsou jednoduchou efektivní a moderní variantou osvětlení.

Výborná je jejich možnost instalace na zakřivené plochy, nebo tam, kam by se jiné zdroje světla nevešly. Pásky jsou ohebné, na zadní straně opatřené samolepící vrstvou. Základní LED pásky jsou určeny do suchých prostor, ale existují i ve vodotěsné variantě. Pásky se vyrábějí v metráži, ze které si můžete ustřihnout požadovanou délku. Povrch, na který, chcete pásku přilepit, by měl být hladký, neodlupující se a čistý. Ideální je povrch nejdříve odmastit lihem. Pokud LED pásek nemá samolepící vrstvu, můžete k přilepení použít například lepidlo chemopren.

Zkrácení LED pásky

KlasickýLED pásek můžete zkrátit na minimální délku 5 cm, což bývají asi 3 diody. Důležité je ale zkracovat pásky přesně tam, kde je určeno. Na místě pro ustřihnutí jsou napájecí plošky, bez kterých by poslední část pásky nefungovala.

jak správně zkrátit LED pásek LED pásek můžete přestřihnout obyčejnými nůžkami, lepší je ale použít štípací kleště. Existuje více způsobů, jak pásky zapojit. Ukážeme Vám dva z nich.

Zapojení LED pásky do konektoru

Pro bíle svítící pásky stačí jednoduchý konektor se dvěma vodiči. Barevné RGB pásky se zapojují do konektoru stejně, jen mají pro každou barvu vlastní vodič. Konektory se používají k prodlužování pásků, do ohybů a míst, kde potřebujeme svítidlo přerušit. Propojují také LED pásek se zdrojem. Konektor zapojujeme na pásku v místě jejího přestřižení, kde jsou připravené kontakty. Je třeba vybrat si tu správnou šířku konektoru podle šířky pásky. Pokud si nejste jisti, jakou šířku konektoru vybrat, podívejte se na technickou specifikaci vašeho pásku. Konektor přiložte na plochy označené + / - a zacvakněte. Červený kabel je ve většině případů +.

konektor pro LED pásky

Na druhé straně buď ke kabelům připojte napájecí zdroj, nebo použijte spojku - kabel s konektory na obou stranách - pro prodloužení nebo spojení více LED pásek.

propojení dvou LED pásků

Tímto spojením můžete umístit dva pásky vedle sebe, tím zvýšit svítivost na dvojnásobek, nebo umístit pásky kolmo proti sobě například do rohu.

zapojení dvou LED pásků

Připojení zdroje Kabely máme k pásku připojené, ty zastrčíme do spojky a přitáhneme šroubovákem. Do spojky už jen jednoduše zastrčíme zdroj s požadovaným výkonem.

jak spojit dva LED pásky

Chcete -li připojit led pásek rovnou na kabel vyvedený ze stěny, je potřeba mezi LED pásek a samotný zdroj umístit trafo, které bude převádět 230V na 12V. Spoje stáhněte izolační páskou. LED pásek nelze připojit přímo na síťové napětí. K napájení pásku je nutné použít napájecí zdroj, podle typu pásku (napětí zdroje) a délky pásku (výkon zdroje). Čím delší chcete rozsvítit pásku, tím silnější zdroj potřebujete.

zapojení - napájecí zroj k LED pásku

Zapojení barevné LED pásky Barevné led pásky se zapojují stejně jako jednobarevné, jen je při připojení pásku ke kabelům potřeba dát si pozor na správné zapojení vodičů ke konkrétním barvám. R - červená G - zelená B - modrá černá/bílá Ve spoji mezi LED páskem a napájecím zdrojem umístěte ovládač.

správné zapojení RGB LED pásku

Pájení Spojení LED pásek jednobarevných i RGB s kabely je možné také bez konektoru. Pájku držel v ruce v životě snad každý, práce je s ní jednoduchá. Stačí být průměrně zručný kutil. Na páskách jsou označeny +- póly. Ke kladnému pólu připájíte červený vodič, k zápornému černý. U RGB pásek připojujte vodiče podle barev. Spoj můžete zabezpečit proti nečistotám a vlhku smršťovací bužírkou.

připojení LED pásku